Najnowsze:

Dmowski w krzywym zwierciadle Grzegorza Krzywca
12-02-2012
Kat: recenzje książek, Templum Novum
TN 11/12
29-12-2011
Kat: Templum Novum
Co dalej z „postpolitycznym” nacjonalizmem?
17-09-2010
Kat: Templum Novum
"Na pohybel smerfom"
10-07-2010
Kat: Templum Novum
Polityczna poprawność, a prawda historyczna
10-07-2010
Kat: Templum Novum
Przez pryzmat Birmy
10-07-2010
Kat: Templum Novum
Ciekawie zapowiada się najnowszy numer „TEMPLUM NOVUM” dostępnego w sieci Empik

03-03-2013  

*Z kim budować wielką Narodową Polskę?* Pytają autorzy najnowszego, 13, tomu /Templum Novum/. Czymże są naród i państwo dzisiaj? Czy tym samym co zawsze?Dzisiejszy patriotyzm, patriotyzm konsumentów sprawia wrażenie tańca w takt muzyki mediów. Cywilizacja w klasycznym rozumieniu wydaje się nieuchronnie obumierać. Do 1789 roku mieliśmy do czynienia z narodem kulturowym (Friedrich Meinecke), w którym polityczność nie musiała być nieodzowna dla przeżywania identyfikacji człowieka z własną grupą etniczną. Stopień wewnętrznego zróżnicowania organizmu państwowego świadczył o wyższym poziomie kultury i organizacji ludów tworzących go (Le Bon). Różnorodność etniczna nie rozsadza lecz bogaci (Adam Doboszyński). Po 1789 roku mamy już do czynienia z szerzeniem się jednolitego modelu nacjonalistycznego – narodów państwowych/państw narodowych, ewoluujących ciągle pod dyktando zmieniających się arytmetyk wyborczych. Nacjonalizm i patriotyzm zostały już tylko wehikułami wynoszącymi do władzy przedstawicieli globalistycznych korporacji.

Odpowiedź na pytanie, z kim budować wielką Narodową Polskę wymaga od nas pomysłowości, żelaznej dyscypliny, determinacji i wiary. PRZED NAMI TRUDNE ZADANIE ZERWANIA Z NOSTALGICZNYM OGLĄDANIEM SIĘ WSTECZ I ODPOWIEDZIALNE WYZWANIE POLEGAJĄCE NA PRZENIESIENIU ŚWIĘTEGO OGNIA W PRZYSZŁOŚĆ.

Pytanie brzmi, czy jesteśmy do tego gotowi teraz? Czy mamy pomysł na przechowanie tego co najcenniejsze w naszej cywilizacji i czy mamy odwagę budować wartości godne przechowywania przez przyszłe pokolenia? Co tak naprawdę chcemy osiągnąć?

Zauważmy, że wraz z „wolnością i demokracją” i :prawem narodów do samostanowienia”, globalizacja przynosi też inne zdobycze takie jak konsumpcja, materializm, społeczny egoizm, kult wydajności i produktywności oraz wszechwładzę medialnej propagandy. Obecny nieprzyjaciel tworzy wrogość pomiędzy obozem zwolenników dzisiejszych rządów globalnych, ekonomiczno-politycznej i kosmopolitycznej piramidy władzy a różnorodną „koalicją wykorzenionych”, dążącą do budowy świata wielobiegunowego.

AKTUALNA SYTUACJA DZIAŁA NA NASZĄ KORZYŚĆ, BO POZBYLIŚMY SIĘ ZŁUDZEŃ - piszą redaktorzy /Templum Novum./ /Templum Novum/ redagują przeważnie historycy, dlatego punktem wyjścia do rozważań metapolitycznych jest tu zawsze historia, tak historiografia jak i dokumenty. I właśnie takim dokumentem opublikowanym w niniejszym tomie jest /Nad Odrą i nad Dnieprem. Przeszłość i przyszłość polskiej myśli imperialnej/ Wojciecha Kwasieborskiego, czołowego działacza Ruchu Narodowo-Radykalnego „Falanga” i Konfederacji Narodu, poległego w Palmirach w 1940 r. Broszura Kwasieborskiego, choć wydana w 1938 r. może być interesującym przyczynkiem do studiów geopolitycznych, przeżywających ostatnio w Polsce swój renesans. Innym dziełkiem sprzed lat, należącym do kanonu literatury endeckiej a omawianym na łamach /Templum Novum/ jest /Hiszpania Bohaterska /Jędrzeja Giertycha. Skąd Giertych czerpał wiedzę o wojnie domowej w Hiszpanii a szczególnie o /karlistach/ dowiadujemy się z tekstu prof. Jacka Bartyzela „/Hiszpański łącznik” Jędrzeja Giertycha. /Po jego lekturze żaden młody narodowiec nie będzie już taki sam jak przed nią! Równie /wywrotowy/ może okazać się tekst Ryszarda Mozgola /Słuchane po knajpach. /*/Ekspozytury Śląskiego Urzędu Policji Politycznej w walce z „separatyzmem” na Górnym Śląsku w 1925 roku. /Tytuł mówi sam za siebie a analogie nasuwają się automatycznie*.

Po lekturze tego artykułu każdy młody PiS-owiec pozostanie niewzruszony w pryncypiach? Wątki geopolityczne kontynuowane są m.in. w tekstach Adama Danka i Roberta Steuckersa. Danek zastanawia się /Jakim torem potoczyłby się bieg historii na wschodzie Europy, gdyby kniaź Dymitr Pożarski przyjął katolicyzm?/ Przyjmijmy, pół żartem pół serio, że jest to odpowiedź Redakcji na wywieszenie przez rosyjskich kibiców /sektorówki/ z wizerunkiem tego monarchy podczas pamiętnego meczu? Natomiast artykuł /O tożsamości europejskiej/ jest próbą przełożenia na język polski paneuropejskich poglądów belgijskiego działacza nacjonalistycznego. Ten sam wątek europejskości tyle, że widziany z perspektywy Śląska, snują w numerze koledzy ze środowiska U-BOOTENLAND w redagowanym przez siebie bloku. Do tego, jak zwykle w „Templum Novum”, recenzje (M.J. Chodkiewicz o Iwanie Groźnym, T. Wiśniewski o Sorelu, M. Rostkowski o Demokracji), reportaż Marka Rostkowskiego z Doliny Poległych w Hiszpanii a także wywiady z dziennikarzami śledczymi i zarazem autorami poczytnych powieści: Mariuszem Zielke (/Wyrok/) i Witoldem Gadowskim (/Wieża komunistów/), które przeprowadził Mateusz Rawicz.

<< pierwsza < Poprzednia 1 2 Następna > ostatnia >>


<- wróć do: Artykuły

Spodobał Ci się ten artykuł?

Wesprzyj nasz portal oraz magazyn „Templum Novum”!

Dzięki Tobie bedziemy mogli rozszerzyć naszą działalność!


Numer konta naszego funduszu wydawniczego: Bank PEKO SA 72 1240 1141 1111 0000 1687 4819

W polu „tytułem” prosimy wpisywać: „Fundusz Wydawniczy TN”

(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji