Najnowsze:

Dmowski w krzywym zwierciadle Grzegorza Krzywca
12-02-2012
Kat: recenzje książek, Templum Novum
TN 11/12
29-12-2011
Kat: Templum Novum
Co dalej z „postpolitycznym” nacjonalizmem?
17-09-2010
Kat: Templum Novum
"Na pohybel smerfom"
10-07-2010
Kat: Templum Novum
Polityczna poprawność, a prawda historyczna
10-07-2010
Kat: Templum Novum
Przez pryzmat Birmy
10-07-2010
Kat: Templum Novum
Ideowy lodołamacz - wywiad z red. nacz. TN

06-03-2013  

W najnowszym numerze tygodnika "Nasza Polska" ukazał się wywiad z naczelnym TN przeprowadzony przez Mateusza Rawicza.Pyt. Panie redaktorze jak to wszystko się zaczęło?

Odp. Koncepcja wydawnicza „Templum Novum” – jako nowego w formie i treści pisma formacyjnego została przedyskutowana w 2003 roku, w gronie kilku osób w Warszawie. Była wtedy obrazoburczą próbą godzenia „wody z ogniem” (tradycji polskiego ruchu narodowego z piłsudczyzną). Zderzenie trumien Dmowskiego z Piłsudskim przybrało rychło postać ponad dwustustronicowego tomu wydanego w następnym roku. Aczkolwiek po 2-3 numerach przeważyła w redakcji ostatecznie refleksja w duchu narodowym, to raz na zawsze zakopaliśmy stare urazy między obydwoma historycznymi środowiskami. Zostawiliśmy je za sobą! I jak łatwo policzyć nasza odyseja wydawnicza trwa już prawie dekadę.

Pyt. Kiedyś pisząc recenzje TN napisałem, że ambicją tego pisma jest wskazywanie nowych dróg polskiej prawicy. Zgadza się Pan z tym?

Odp. Pewnie tak, z jednym wszak zastrzeżeniem. Pojęcie prawicy w Polsce zostało na tyle rozmyte i skompromitowane przez „prawicowe” środowiska polityczne wyrodzone w „Republice Okrągłego Stołu” (po 1989 r.), że przybrało po ponad dwudziestu latach postać wyłącznie fasady, za którą kryją się postawy ideowe ludzi/ugrupowań nie mające wiele wspólnego z klasycznym opisem świata idei z okresu Rewolucji 1789 roku. Zdając sobie sprawę, w jakiej magmie dezinformacji i stereotypów przyszło pismu funkcjonować, nie odżegnujemy się od „szufladkowania” nas według tego tradycyjnego podziału politycznego: Lewica-Prawica. Tak, nasze serca biją po prawej stronie! Jednak jako redakcja przyjęliśmy kurs, który idzie w poprzek tych podziałów i czasami przekraczamy linie dotychczasowych konfliktów i wrogości na scenie politycznej w kraju.

Pyt. Jakie jest credo ideowe pisma?

Odp. Na łamach pisma skupiamy się nad niepokojącym zjawiskiem zaniku polskości wśród ludności o mentalności post-kolonialnej zamieszkującej obszar między Odrą a Bugiem. Nad katastrofalnym stanem zapaści i niechęci wzięcia przez ludzi żyjących z garbem komunizmu i zachłyśniętych nadal – mimo widocznego zjawiska zmierzchu – demoliberalnym projektem Unii Europejskiej odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest państwo polskie. Stąd nasze poszukiwania ideowe obracają się od dłuższego czasu między nacjonalizmem a konserwatyzmem, z różnym natężeniem obu postaw ideowych. Naszym celem jest wypracowanie nowej formuły patriotyzmu tożsamościowego, który pozwoli powtórnie zakorzenić się tym osobom w polskiej tradycji historycznej.

Pyt. O czym jest nowy nr TN?

Odp. Najnowszy – trzynasty tom – to prawie 140 stron materiałów eksplorujących zjawiska społeczne, kulturowe i polityczne napierające na nas ze wszystkich stron. „Kręgosłupem” pisma jest artykuł wstępny, który ma być w naszym odczuciu kubłem zimnej wody wylanej na rozgrzane głowy organizatorów Marszu Niepodległości z 11 listopada w Warszawie w ubiegłym roku. Nie podzielamy optymistycznych kalkulacji założycieli Ruchu Narodowego na szybkie odwrócenie negatywnych tendencji w społeczeństwie. Manifestacje uliczne w żadnym stopniu nie rozwiążą problemu wykorzenienia z polskości mas homo oeconomicus. Przywrócenie ich wspólnocie politycznej zajmie wiele lat. To praca organiczna na długie lata. Ale nie zrażajmy się tym stanem zaniku postaw obywatelskich, tylko z iście benedyktyńską cierpliwością i pokorą przystąpmy do odbudowywania więzów ludzkich, wspólnotowych w najbliższym otoczeniu. Kolejne materiały najnowszym tomie TN dotyczą m.in. problemu fenomenu politycznej poprawności pustoszącej wszelką rzeczową dyskusję publiczną w kraju (zwłaszcza na gruncie akademickim) a przywleczonej z USA na kontynent europejski po II wojnie światowej. Dwa wywiady z autorami głośnych książek (Mariuszem Zielke i Witoldem Gadowskim) wprowadzają czytelników TN w meandry funkcjonującej nad Wisłą – republiki bananowej. A więc kraju od lat pozostającym w rękach oligarchii o rodowodzie postkomunistycznym i nie tylko. Doceniając znaczenie geopolityki zdecydowaliśmy się na wydrukowanie mało znanej broszury działacza przedwojennej Falangi - Wojciecha Kwasieborskiego z 1938 r. Użyczyliśmy łamy naszego pisma śląskiej grupie kryjącej się pod frapującą nazwą U-bootenland. To kilkanaście stron wyśmienitej, tożsamościowej publicystki w duchu Oswalda Spenglera. Dział historii wypełnia erudycyjny esej prof. Jacek Bartyzela o Jędrzeju Giertychu i jego głośnej książce „Hiszpania bohaterska”, oraz zaskakujący tekst Ryszarda Mozgola, w którym opisuje urzędowe źródła „śląskiego separatyzmu” w II RP. Proszę samemu wybrać sie do salonu sieci Empik, by o tym się przekonać. Pyt. Na łamach pismo przez kilkanaście lat istnienia pojawiło się wielu cenionych autorów, prof. M.J.Chodakiewicz, T. Gabiś, prof.. B. Grott … Odp. Faktycznie apartyjny, a przez to otwarty, charakter pisma przyciągał w przeszłości chyba najbardziej nonkonformistycznie nastawionych autorów piszących w Polsce z ostatnich kilkunastu lat. To wielki kapitał ludzki naszego niszowego – czego nie da ukryć – pisma wydawanego w niezbyt dużym nakładzie (raptem 500 egzemplarzy). I co najważniejsze są to osoby, których nie zraża fakt, że nie płacimy im nawet niewielkich honorariów. Pełny woluntaryzm. Zachęcam się do kontaktowania z redakcją poprzez maila: rekonkwista72(==no==s p a m==)poczta.onet.pl

<< pierwsza < Poprzednia 1 2 Następna > ostatnia >>


<- wróć do: Artykuły

Spodobał Ci się ten artykuł?

Wesprzyj nasz portal oraz magazyn „Templum Novum”!

Dzięki Tobie bedziemy mogli rozszerzyć naszą działalność!


Numer konta naszego funduszu wydawniczego: Bank PEKO SA 72 1240 1141 1111 0000 1687 4819

W polu „tytułem” prosimy wpisywać: „Fundusz Wydawniczy TN”

(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji