Muzyczna Rekonkwista

Autor: Hispania Gothorum

27-11-2004  

Wywiad z hiszpańskim zespołem Celtica.



- Kiedy powstała Celtica? Co znaczy dla Was nazwa grupy?

 

 

Celtica powstała w kwietniu 1997r. Stworzyli ją członkowie Estirpe Imperial i inni muzycy związani ze wspomnianą formacją. Nazwa Celtica niesie dla nas jasne odniesienie historyczne, jest żywą częścią naszej historii. Kulturowe korzenie i wojownicza natura ludu, który jest czymś więcej niż tylko przykładem dla współczesnej Hiszpanii.

- Co odróżnia Celticę od Estirpe Imperial?

Zasadniczo wszystko, tak jeśli chodzi o muzykę jak i o koncepcję. Jest jednak prawdą, że część członków obu zespołów jest wspólna. Teksty dotyczą podobnej problematyki i rock, który grają oba zespoły jest podobny.

- Czego dotyczą Wasze piosenki?

Przede wszystkim trudności i problemów, które nękają walczącą młodzież. Staramy się również odnaleźć podobieństwa między przeżyciami wojowniczego ludu a historią narodu, który kiedyś musiał walczyć aby osiągnąć to wszystko w co wierzył i do czego tęsknił.

- Jaka według. Was jest hiszpańska scena niezależna?

Rozwija się. Widać to po wzrastającej systematycznie liczbie płyt produkowanych przez poszczególnych artystów. Coraz bardziej polepsza się również jakość zespołów.

- A scena polityczna?

Jest bardzo nierówna. Czym bardziej dąży się do liberalizacji społeczeństwa tym więcej jest również tych, którzy zdają sobie sprawę, że należy walczyć o nasze prawa oraz o poczucie obowiązku i nowy porządek w ojczyźnie, którą stworzyli nasi przodkowie.

- Jakie są wasze inspiracje muzyczne?

Przede wszystkim muzyka folk tak zwanych Narodów Celtyckich. Również lubimy słuchać dobrych grup rockowych, tak nowych jak i starych.

- Czy planujecie grać na żywo?

Propozycji nam nie brakuje. Musimy jednak mieć na uwadze, że w chwili obecnej trudno jest od razu skompletować instrumentarium, którego potrzebuje zespół taki jak nasz. Pomimo to szykujemy się, aby wyjść na sceny koncertowe.

- Wasze ulubione postacie historyczne?

Don Pelayo (zwycięzca bitwy pod Cavadonga w 722 r , pierwszej bitwy w której chrześcijanie pokonali mauretańskich zdobywców Hiszpanii - przyp. MB), Don Rodrigo Diaz de Vivar (słynny Cyd - przyp MB), Juan de Austria, Taranis (celtycki bóg burzy i wojny - przyp. MB) i Don Kichot.

- Jakieś przesłanie dla czytelników?

Mamy nadzieje że spodoba się Wam nasza pierwsza płyta. Jest to mały wkład w wielką sprawę .Chcemy aby pomogła nie dopuścić do wygaśnięcia wojowniczego zapału w sercu każdego patrioty, jak również aby kultura muzyczna narodu trwała na wieki. Desperta Ferro!

-Dziękuję za rozmowę

Tłumaczenie: Maurycy Blomberg











<- wróć do: Wywiady

Spodobał Ci się ten artykuł?

Wesprzyj nasz portal oraz magazyn „Templum Novum”!

Dzięki Tobie bedziemy mogli rozszerzyć naszą działalność!


Numer konta naszego funduszu wydawniczego: Bank PEKO SA 72 1240 1141 1111 0000 1687 4819

W polu „tytułem” prosimy wpisywać: „Fundusz Wydawniczy TN”

(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji