Wojna, poezja i ciężki rock

Autor: Dawid Zadura

12-02-2007  

Rozmowa z muzykami zespołu Forteca.Albumy takie jak „Słońce Września / Żołnierz Polski” to wielka rzadkość w Polsce. Jak zrodził się pomysł na taką płytę?

Poezja sama w sobie jest muzykalna, a my dzięki wielu wybitnym poetom, którzy przeżyli trudne chwile historii polskiego narodu, posiadamy bardziej rzeczywisty obraz tamtych czasów. Tytuły które wybraliśmy na nasze płyty uznaliśmy za najbardziej dobitne i wskazujące jaką tematykę podejmujemy.

Gdzie znajdują sie źródła Waszej fascynacji bohaterami najnowszej historii Polski?

Przede wszystkim odwołaliśmy się do tzw. „poezji ściśniętego gardła”. Również z opowiadań ludzi którzy przeżyli koszmar wojny, oraz z wydarzeń wojennych które rozgrywały się na naszych terenach.

Jak długo przygotowywaliście album?

Pierwszą płytą demo nagraną pod szyldem Forteca była płyta „Żołnierz polski” nagrana ze starym wokalistą, było to w październiku 2005 r. Następnie w czasie tworzenia materiału na płytę „Słońce września” nastąpiła zmiana wokalisty. Impreza wieńcząca dzieło odbyła sie 11 Listopada 2006 r.

Polska poezja wojenna jest naprawdę bogata w autorów. Dlaczego Wasz wybór padł akurat na tych a nie innych twórców?

Mamy niewątpliwie w kim wybierać. Autorzy, których wiersze wybraliśmy, są nam najbardziej znani a ich nazwiska od razu kojarzą się z okresem wojennym. Należy zaznaczyć, że jeden z kawałków, „Chorał” Kornela Ujejskiego, pochodzi z XIX wieku i był śpiewany jako pieśń patriotyczno-religijna przez długie lata!

Czy znacie poezję wojenną Tadeusza Gajcego lub Andrzeja Trzebińskiego?

Tadeusza Gajcego owszem znamy, a z twórczością Andrzeja Trzebińskiego zapoznamy się w najbliższym czasie.

Fragmenty twórczości Gajcego, Baczyńskiego czy Broniewskiego doczekały się już muzycznych adaptacji ze strony takich artystów jak Piotr Szczepanik, Lao Che czy zespół Polska. Co o nich sądzicie?

Płyta „Powstanie warszawskie” zespołu Lao Che jest nam znana i bardzo ją sobie cenimy, ponieważ jest bogata w przekaz. Jeśli chodzi o Piotra Szczepanika to znamy tylko „Żółte kalendarze” (o ile to ten tytuł i ten autor). Jeszcze wiele nie wiemy i to, co zaczęliśmy robić pozwala nam te braki uzupełniać.

Wasza płyta opowiada o walce narodowo-wyzwoleńczej Polaków w okresie II wojny światowej, mówi jednak o tym głównie w kontekście zmagań z nazistowskimi Niemcami. Jednak polscy bohaterowie przelewali wówczas swą krew także walcząc przeciwko komunistycznemu ZSRR i jego kolaborantom...

Kawałek „Katyń” odnosi się bezpośrednio do zbrodni popełnionej przez Sowietów na polskich oficerach. Ich tłumaczenia i kamuflaże nie mają żadnego usprawiedliwienia. Czekamy na film Andrzeja Wajdy "Post mortem. Opowieść katyńska". Na pewno w przyszłości będziemy chcieli wspomnieć o walce z komunistycznym ZSRR.

Pomimo ogromu zbrodni dokonanych na Polakach przez komunistów i nazistów, także w naszym kraju istnieją wśród młodzieży grupy czy subkultury zafascynowane totalitarną symboliką i ideologią. Paradoksalnie, postaci takie jak Che Guevara lub Rudolf Hess są tam traktowane jako symbole najszlachetniejszych niewątpliwie postaw i wartości, takich jak wierność, idealizm, walka o wolność. Jak myślisz, co jest źródłem tego zjawiska? Nieznajomość historii, wykorzenienie z własnej tożsamości, typowa dla dorastającego młodzieńca chęć prowokacji lub zademonstrowania swej „inności”?

Swej „inności” - na pewno. Jest to też wyraz swoistego rodzaju "buntu". Jeżeli ktoś czuje się tożsamym Polakiem nie powinien szukać sobie autorytetów wśród dyktatorów (Che Guevara) i ludzi mordujących Polaków (Rudolf Hess). Pamiętajmy, że mieliśmy wielu polskich bohaterów i żaden z nich nie był dyktatorem.

Do niedawna postawami powszechnymi wśród polskiej młodzieży były ostentacyjny kosmopolityzm i przekonanie, że patriotyzm jest czymś groteskowym i obciachowym. Takie postawy były mocno promowane przez wielkie media, szkołę, dużą część elit. Jak wygląda stosunek młodzieży do patriotyzmu w roku 2007 na podstawie Twoich własnych obserwacji?

Rok 2007 dopiero się zaczął. Jesteśmy dopiero w trakcie obserwowania tego zjawiska. A tak poważnie, to na właśnie skórze poczuliśmy z niektórych środowisk, że takie hasła jak „patriotyzm” są wyśmiewane i często są wiązane z ideologią nazistowską. Świadczy to tylko o tym, że niektórzy ludzie nie rozumieją podstawowych pojęć.

Forteca jest zespołem metalowym. Jakie są Wasze inspiracje muzyczne?

Każdy z nas ma inne inspiracje muzyczne.W sumie to inspiracje inspiracjami, ale muzykę na te dwie płyty stworzył Siano a my naszym udziałem wsparliśmy go. Nie chcemy się ograniczać tylko w jednym kierunku muzycznym, ponieważ różne style różnie odzwierciedlają uczucia zawarte w tekście. Tak więc inspiracje muzyczne czerpiemy ze wszystkich gatunków muzycznych.

W wielu krajach Europy bardzo popularni są muzycy, którzy dużo miejsca w swej twórczości poświęcają heroicznej historii swoich narodów i przywiązują dużą wagę do wartości patriotyzmu i solidarności narodowej. Thompson w Chorwacji, Ultima Thule w Szwecji, Skyforger na Łotwie, Komu Vnyz na Ukrainie, Epizod w Bułgarii. Czy znacie tych twórców i jak oceniacie ten fenomen?

Kraje bałkańskie i kraje byłego ZSRR mają niezwykle burzliwą historię. Ta muzyka którą tworzą to pokazanie swojej tożsamości. A dlaczego my nie mielibyśmy śpiewać o historii Polski, skoro taką tematykę podjęły już zespoły z zagranicy. O powstaniu warszawskim zainspirowanym ofiarnością i bohaterstwem Polaków śpiewają m.in. niemiecka grupa hard-core`owa Heaven Shall w piosence „Armia” oraz blackmetalowy zespół Marduk ze Szwecji w utworze „Warshau”.

Jakie są Wasze plany muzyczne na najbliższą przyszłość?

Rok 2007 chcemy poświęcić na zaprezentowanie naszej twórczości szerszemu gronu słuchaczy. Będziemy grać koncerty i w międzyczasie tworzyć nowe kawałki.

Jakie macie cele jako zespół? Czym jest granie dla Was: rozrywką, pracą, misją?

Zaczynaliśmy wspólne granie od spotkań przy piwku z gitarą i perkusją. Tak jest w sumie do tej pory, tylko skład się poszerzył. Wtedy była to czysta rozrywka. Teraz zaczynamy odczuwać, że rodzi się w nas misja przekazania wydarzeń związanych z II Wojną Światową i walką Polaków z okupantem. Mamy nadzieję, że nie będziemy opacznie rozumiani i że uda nam sie zainteresować chociaż kilka osób wydarzeniami tamtych czasów.

Dziękuję za rozmowę

Dawid Zadura, styczeń 2007 r.


<- wróć do: Wywiady

Spodobał Ci się ten artykuł?

Wesprzyj nasz portal oraz magazyn „Templum Novum”!

Dzięki Tobie bedziemy mogli rozszerzyć naszą działalność!


Numer konta naszego funduszu wydawniczego: Bank PEKO SA 72 1240 1141 1111 0000 1687 4819

W polu „tytułem” prosimy wpisywać: „Fundusz Wydawniczy TN”

(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji