Najnowsze informacje

Na antypodach modernizmu

16-04-2014  

Już w sprzedaży książka "Na antypodach modernizmu" - wybór tekstów Juliusa Evoli.Pierwsza biografia Roberta Brasillacha w Polsce już we wrześniu!

02-09-2013  

Biografia "ofiary klamstwa katyńskiego" (200 stron) pióra Philippe d'Hugues z 2005 roku w tłumaczeni...
Redystrybucja TN 13

10-06-2013  

Oto zweryfikowana lista salonów sieci Empik, w których powinno być wyłożone Templum Novum 13. Powodz...Festiwal Orle Gniazdo

12-05-2013  

Już za półtora miesiąca wydarzenie jakiego w Polsce jeszcze nie było: pierwszy tożsamościowy festiwa...
TN13: REWOLUCJA Z PRAWA!

03-02-2013  

Pismo, którego nie trzeba już nachalnie reklamować. To już „trzynasty” tom TN, któremu przyświeca af...
Pogrom czy odwet?

13-11-2012  

Zapraszamy na spotkanie z redaktorem naczelnym "Templum Novum" dr Mariuszem Bechtą.
Konkurs Żołnierze Wyklęci

03-11-2012  

Magazyn Templum Novum objął patronatem medialnym konkurs "W naszej pamięci Żołnierze Wyklęci"....Promocja TN: 4 za 45!

03-11-2012  

Promocja: 4 archiwalne numery Templum Novum (7, 9, 10, 11-12) za 45zł! Cena obejmuje koszty wysyłki...
Dekolonizacja Europy zacznie się od Bułgarii?

Autor: Phalanx
04-01-2011  

W Bułgarii liberałowie i nacjonaliści próbują usunąć skutki pięciu wieków tureckiej kolonizacji kraju. Mają jednak przeciwko sobie dobrze zorganizowaną wspólnotę turecką i prezydenta.W końcu grudnia parlament Bułgarii przyjął nową ordynację wyborczą. Przeszła ona głosami rządzącej krajem partii GERB oraz nacjonalistycznej partii Ataka.

CZAS NA ZMIANY

Zgodnie z nowym prawem do głosowania w wyborach samorządowych wymagane ma być posiadanie meldunku pod konkretnym adresem co najmniej od 12 miesięcy. Tymczasem meldunek jest problemem głównie kilkuset tysięcy bułgarskich Turków o podwójnym obywatelstwie. Większość z nich nie ma zameldowania w Bułgarii ze względu na specyficzną politykę narodowościową, prowadzoną w czasach komunistycznych. Nowa ordynacja pozbawia też prawa kandydowania w wyborach samorządowych osoby o podwójnym obywatelstwie, jeżeli nie jest to obywatelstwo kraju unijnego. To także uderza w bułgarskich Turków, bo ich drugim obywatelstwem jest z reguły tureckie. Inną nowością jest mianowanie, a nie bezpośredni wybór merów miejscowości, w których liczba mieszkańców jest mniejsza niż 500 osób, oraz dzielnic w trzech największych miastach Bułgarii: Sofii, Płowdiwie i Warnie.

KTO ZYSKA, KTO STRACI

Opozycja uważa, że zmiany w prawie mają przede wszystkim umocnić władzę rządzącej centro-prawicowej i euroentuzjastycznej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii). Partii, która – swoją drogą – w Parlamencie Europejskim należy do tej samej frakcji co polska, liberalno-populistyczna Platforma Obywatelska. Zmiany zostały jednak poparte przez nacjonalistyczną partię Ataka, ponieważ dają szanse na ograniczenie tureckich wpływów w Bułgarii. Ataka to czwarta siła polityczna w Bułgarii. Ma poparcie prawie 10 % obywateli. Według różnych źródeł w Bułgarii mieszka od 700 tysięcy do 1 miliona Turków. Są potomkami tureckich kolonistów, osiedlanych na bułgarskiej ziemi przez trwającą 500 lat (sic!) turecką okupację Bułgarii (XIV-XIX wiek). W niektórych prowincjach na południu i zachodzie kraju Turcy stanowią ponad 50 procent ludności. Od 20 lat samorządy są tam w rękach kontrowersyjnego, tureckiego Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS), oskarżanego o ekstremizm i separatyzm. W ostatnich wyborach parlamentarnych partia ta zdobyła 14 % głosów, stając się trzecią siłą polityczną Bułgarii. To w jego wpływy nowe prawo uderza najbardziej. Eksperci podkreślają, że od 1990 r. żaden prezydent w Bułgarii nie mógł być wybrany bez poparcia tureckiego elektoratu. Być może dlatego ustawa została już zawetowana przez prezydenta Georgiego Pyrwanowa, który twierdzi, że „ogranicza ona prawa obywateli tureckiego pochodzenia”. Dekolonizacja kraju to jeden z podstawowych postulatów politycznych bułgarskich nacjonalistów.

EPIZOD-BUŁGARSKI FENOMEN

O Bułgarii i jej nacjonalizmie można długo pisać. Dynamizm tego zjawiska najlepiej jednak oddaje popularność zespołu Epizod, który w swoich wspaniałych piosenkach rozbudza dumę narodową Bułgarów. Oto zapis fragmentu ich koncertu:

 

 <- wróć do: Informacje

Skomentuj na forum!

Spodobał Ci się ten artykuł?

Wesprzyj nasz portal oraz magazyn „Templum Novum”!

Dzięki Tobie bedziemy mogli rozszerzyć naszą działalność!


Numer konta naszego funduszu wydawniczego: Bank PEKO SA 72 1240 1141 1111 0000 1687 4819

W polu „tytułem” prosimy wpisywać: „Fundusz Wydawniczy TN”

(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji