Najnowsze informacje

Na antypodach modernizmu

16-04-2014  

Już w sprzedaży książka "Na antypodach modernizmu" - wybór tekstów Juliusa Evoli.Pierwsza biografia Roberta Brasillacha w Polsce już we wrześniu!

02-09-2013  

Biografia "ofiary klamstwa katyńskiego" (200 stron) pióra Philippe d'Hugues z 2005 roku w tłumaczeni...
Redystrybucja TN 13

10-06-2013  

Oto zweryfikowana lista salonów sieci Empik, w których powinno być wyłożone Templum Novum 13. Powodz...Festiwal Orle Gniazdo

12-05-2013  

Już za półtora miesiąca wydarzenie jakiego w Polsce jeszcze nie było: pierwszy tożsamościowy festiwa...
TN13: REWOLUCJA Z PRAWA!

03-02-2013  

Pismo, którego nie trzeba już nachalnie reklamować. To już „trzynasty” tom TN, któremu przyświeca af...
Pogrom czy odwet?

13-11-2012  

Zapraszamy na spotkanie z redaktorem naczelnym "Templum Novum" dr Mariuszem Bechtą.
Konkurs Żołnierze Wyklęci

03-11-2012  

Magazyn Templum Novum objął patronatem medialnym konkurs "W naszej pamięci Żołnierze Wyklęci"....Promocja TN: 4 za 45!

03-11-2012  

Promocja: 4 archiwalne numery Templum Novum (7, 9, 10, 11-12) za 45zł! Cena obejmuje koszty wysyłki...
Lechicki Marsz Zwycięstwa

Autor: Phalanx
01-02-2011  

20 lutego w Poznaniu świętujemy rocznicę zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego 1918-19. Triumf siły i woli naszych ojców inspiruje także dzisiaj.Akcja

Akcja o nazwie Marsz Zwycięstwa rozpoczyna się na Starym Rynku w Poznaniu o godzinie 13:00. Będzie hucznie i głośno! W czasie przemarszu ulicami Poznania nie zabraknie pozytywnego kibicowskiego wariactwa. Finał Marszu (a tym samym całej tegorocznej akcji powstańczej) pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Lechicka kolebka narodu

Wielkopolska to duchowe i historyczne serce Polski. Tu jest Gniezno, Ostrów Tumski, Ostrów Lednicki, Poznań, Kalisz i Tarnowo Pałuckie. Najstarsze polskie grody i świątynie. Tu narodziła się Polska. Stąd wyruszyli nasi ojcowie, by słowem i czynem jednoczyć Lechitów i wykuwać granice zjednoczonej Polski. Tu jest nasz początek. Serbowie mają Kosowo, Polacy mają Wielkopolskę. I właśnie tu zimą 1918 roku Polacy wzniecili wielkie, narodowe powstanie przeciwko niemieckim zaborcom. Wyzwolili prastare grody Lechitów. „Jako Wielkopolanie mamy prawo być dumni z tego niezwykłego historycznego wydarzenia o wielkim znaczeniu nie tylko dla naszego regionu, ale i dla całego kraju, którego kolebką jest ziemia, na której żyjemy. Szczególną dumą napawa fakt, że było to Powstanie ZWYCIĘSKIE. Nikt naszym pradziadkom nie podarował wolności w prezencie – wyszarpali ją ciężką, wytrwałą pracą, świetną organizacją i męstwem w walce. 16 lutego 1919 roku podpisano rozejm w Trewirze, który dla Wielkopolan oznaczał sukces – Wielkopolska znów stała się częścią Ojczyzny. Ofiara wszystkich tych, na których grobach paliliśmy znicze niecałe dwa miesiące temu, nie poszła na daremne. Mimo tego ta szczególna data wciąż nie odnajduje należytego miejsca w świadomości nas wszystkich. Wychodzimy temu naprzeciw. Jak już wielokrotnie pisano – o pamięć i naszą tożsamość musimy zadbać my sami! [...] Jest to dla nas wydarzenie bez precedensu. Już teraz warto się wzajemnie nakręcać. Zapraszajcie znajomych, bierzcie rodzinę, siostrę, brata, rodziców i dziadków. To jest dzień nas wszystkich. Pokażmy kolejny raz, że potrafimy, że kochamy to miejsce. W tym roku pomysł Marszu zrodził się niejako spontanicznie i będzie on zrobiony wyłącznie przez nas i w (zamyśle) dla nas. W przyszłości mamy ambicje (i kilka pomysłów w zanadrzu), aby data 16 lutego na stałe wryła się w pamięć Wielkopolan (dotąd świętowaliśmy bowiem istotnie jedynie datę wybuchu Powstania, a nie ulega wątpliwości, że powinniśmy być dumni przede wszystkim z jego udanego zakończenia)”, mówią organizatorzy Marszu.

Phalanx


<- wróć do: Informacje

Skomentuj na forum!

Spodobał Ci się ten artykuł?

Wesprzyj nasz portal oraz magazyn „Templum Novum”!

Dzięki Tobie bedziemy mogli rozszerzyć naszą działalność!


Numer konta naszego funduszu wydawniczego: Bank PEKO SA 72 1240 1141 1111 0000 1687 4819

W polu „tytułem” prosimy wpisywać: „Fundusz Wydawniczy TN”

(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji