Najnowsze informacje

Na antypodach modernizmu

16-04-2014  

Już w sprzedaży książka "Na antypodach modernizmu" - wybór tekstów Juliusa Evoli.Pierwsza biografia Roberta Brasillacha w Polsce już we wrześniu!

02-09-2013  

Biografia "ofiary klamstwa katyńskiego" (200 stron) pióra Philippe d'Hugues z 2005 roku w tłumaczeni...
Redystrybucja TN 13

10-06-2013  

Oto zweryfikowana lista salonów sieci Empik, w których powinno być wyłożone Templum Novum 13. Powodz...Festiwal Orle Gniazdo

12-05-2013  

Już za półtora miesiąca wydarzenie jakiego w Polsce jeszcze nie było: pierwszy tożsamościowy festiwa...
TN13: REWOLUCJA Z PRAWA!

03-02-2013  

Pismo, którego nie trzeba już nachalnie reklamować. To już „trzynasty” tom TN, któremu przyświeca af...
Pogrom czy odwet?

13-11-2012  

Zapraszamy na spotkanie z redaktorem naczelnym "Templum Novum" dr Mariuszem Bechtą.
Konkurs Żołnierze Wyklęci

03-11-2012  

Magazyn Templum Novum objął patronatem medialnym konkurs "W naszej pamięci Żołnierze Wyklęci"....Promocja TN: 4 za 45!

03-11-2012  

Promocja: 4 archiwalne numery Templum Novum (7, 9, 10, 11-12) za 45zł! Cena obejmuje koszty wysyłki...
Niech żyje Lwów !

Autor: Phalanx
30-09-2006  

We Lwowie trwają obchody 750-lecia miasta. Udział w uroczystościach bierze także prezydent Polski.30 września 2006 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wziął udział w obchodach 750-lecia Lwowa. W uroczystościach uczestniczą też prezydenci Ukrainy i Litwy. Prezydenci wraz z Małżonkami wzięli także udział w oficjalnej inauguracji 750-lecia Lwowa w gmachu Narodowego Teatru Opery i Baletu.

 

Lwów jest doskonałym przykładem twórczej współpracy różnych narodów i kultur – stwierdzili.

 

Znamienne jest to, że w dzisiejszej uroczystości biorą udział prezydenci naszych trzech państw. Tylko wspólnie możemy zapewnić sobie takie miejsce w Europie, jakie się nam należy - powiedział prezydent Lech Kaczyński.

 

Po zakończeniu uroczystości Prezydent Rzeczypospolitej złożył kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

 

Imprezy związane z 750 - leciem Lwowa trwają w mieście od kwietnia. Ich kulminacja przewidziana jest na 30 września – 1 pażdziernika. Program obchodów jest bardzo urozmaicony.

Centralna część miasta została zamknięta dla ruchu kołowego a na placu przed słynną lwowską operą ustawioną wielką scenę. Wystąpią na niej gwiazdy ukraińskiej i europejskiej muzyki, wśród nich Goran Bregović, Ingrid, Okean Elzy, Placz Jaremiji. Jednym z punktów programu jest też koncert bardzo ciekawego ukraińskiego zespołu Tiń Sońcja, grającego tożsamościowy metal.

 

Za początek miasta uważa się rok 1256 a za jego historycznego założyciela księcia Daniela – władcę Rusi Halicko-Włodzimierskiej. Po wygaśnięciu jego rodu w XIV wieku miasto wraz ze znaczną częścią tego państwa znalazło się pod władzą Królestwa Polskiego, stając się aż do połowy XX wieku jednym z głównych, polityczno-kulturalnych ośrodków Polski. Od 15 lat Lwów należy do Ukrainy. Udział polskiego prezydenta jest znaczącym, politycznym gestem. Nie zmienia on jednak zasadniczo ukrainocentrycznego charakteru uroczystości. Na oficjalnej stronie www.750.lviv.ua poświęconej 750-leciu Lwowa brak podstawowych informacji historycznych o mieście, gdyż stoją one w sprzeczności tezą o jego odwiecznej ukraińskości.

 

Planowany w dniach 8-10 września 2006 we Lwowie Zjazd Polaków-Lwowian został odwołany.

 

Dawid Zadura

 

Obchody niecodziennego święta Lwowa najwcześniej rozpoczęli burmistrzowie z zaprzyjaźnionych miast. Niemal wszystkie liczące się ukraińskie media skierowały do Lwowa swoich korespondentów. Nie ma już właściwie wolnych miejsc w hotelach. Ceny za wynajęcie mieszkania na okres świętowania podskoczyły do 40-50 USD za noc. Organizatorzy zapewniają jednak, że żaden gość miasta nie pozostanie bez dachu nad głową. Poszukujący noclegu muszą najpierw wypełnić ankietę dostępną na stronie internetowej: www.lviv.ua. Turyści z Polski mogą dojechać do Lwowa przez przejście graniczne w Korczowej lub Medyce.

Najwięcej imprez dla lwowian i gości przewidziano w śródmieściu. W skansenie "Szewczenkowski Gaj" ma się odbyć święto miodu. Dziś wieczorem odbędzie się światowe show w wykonaniu niemieckiego reżysera Gerta Hofa. Ma to być widowisko "światło - dźwięk" z użyciem 50 potężnych laserów i efektów pirotechnicznych.

Ukraińscy historycy różnią się od polskich naukowców w ocenie narodowościowego oblicza grodu. Polskie ślady przez szereg lat były starannie zacierane. O głębokiej więzi miasta z polską historią najdramatyczniej świadczy odbudowany za polskie pieniądze cmentarz Orląt. Oprócz zewnętrznego "makijażu" miasto wymaga poważnych inwestycji w zniszczoną infrastrukturę. Większość kamienic, szczególnie w centrum, pamięta swój ostatni remont z czasów przedwojennej Polski.

Lwowianie narzekają na pospieszną i nieprzemyślaną renowację miasta. Z ukraińskiego budżetu wyasygnowano na ten cel 114 mln hrywien (22,6 mln USD). Z powodu wykorzystywania w czasie remontu współczesnych, nietradycyjnych materiałów budowlanych i farb uległ zniszczeniu plac Rynkowy, znajdujący się na liście zabytków chronionych przez UNESCO. W rezultacie odmienione nie do poznania zostały portale XVI-wiecznych kamienic i zniszczona warstwa archeologiczna placu. Fachowcy z lwowskiej branży restauratorskiej, którzy wcześniej radzili władzom miejskim, by zaprosiły do renowacji miasta polskich specjalistów - nie zostali wysłuchani. Dzisiaj zarzucają władzom miejskim, że nawet obecne kolory elewacji kamieniczek niewiele przypominają historyczny Lwów.

 

Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów

naszdziennik.pl

 


<- wróć do: Informacje

Skomentuj na forum!

Spodobał Ci się ten artykuł?

Wesprzyj nasz portal oraz magazyn „Templum Novum”!

Dzięki Tobie bedziemy mogli rozszerzyć naszą działalność!


Numer konta naszego funduszu wydawniczego: Bank PEKO SA 72 1240 1141 1111 0000 1687 4819

W polu „tytułem” prosimy wpisywać: „Fundusz Wydawniczy TN”

(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji