Najnowsze informacje

Na antypodach modernizmu

16-04-2014  

Już w sprzedaży książka "Na antypodach modernizmu" - wybór tekstów Juliusa Evoli.Pierwsza biografia Roberta Brasillacha w Polsce już we wrześniu!

02-09-2013  

Biografia "ofiary klamstwa katyńskiego" (200 stron) pióra Philippe d'Hugues z 2005 roku w tłumaczeni...
Redystrybucja TN 13

10-06-2013  

Oto zweryfikowana lista salonów sieci Empik, w których powinno być wyłożone Templum Novum 13. Powodz...Festiwal Orle Gniazdo

12-05-2013  

Już za półtora miesiąca wydarzenie jakiego w Polsce jeszcze nie było: pierwszy tożsamościowy festiwa...
TN13: REWOLUCJA Z PRAWA!

03-02-2013  

Pismo, którego nie trzeba już nachalnie reklamować. To już „trzynasty” tom TN, któremu przyświeca af...
Pogrom czy odwet?

13-11-2012  

Zapraszamy na spotkanie z redaktorem naczelnym "Templum Novum" dr Mariuszem Bechtą.
Konkurs Żołnierze Wyklęci

03-11-2012  

Magazyn Templum Novum objął patronatem medialnym konkurs "W naszej pamięci Żołnierze Wyklęci"....Promocja TN: 4 za 45!

03-11-2012  

Promocja: 4 archiwalne numery Templum Novum (7, 9, 10, 11-12) za 45zł! Cena obejmuje koszty wysyłki...
Post Mortem. Opowieść katyńska

Autor: Paweł Marczewski
30-09-2006  

3 października rozpoczną się zdjęcia do nowego filmu Andrzeja Wajdy, którego tematem będzie zbrodnia katyńska z 1940 r. Premiera planowana jest na początek 2007 r.Matka Boska Katyńska

Matka Boska Katyńska

"Post Mortem" - Andrzej Wajda i jego aktorzy

 

W Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się wczoraj konferencja prasowa, na której Andrzej Wajda opowiedział o swoim najnowszym filmie "Post Mortem. Opowieść katyńska". Reżyser wyszedł sam na spotkanie dziennikarzy, aktorzy pojawili się dopiero pod koniec części oficjalnej. Autor "Popiołu i diamentu" powiedział, że przy tak doniosłym i zarazem osobistym temacie sam powinien wziąć na siebie odpowiedzialność za film.

 

Twórca usiadł przy niewielkim stoliku i przez dłuższy czas snuł osobistą opowieść o powodach, jakie skłoniły go do realizacji najnowszego dzieła. O tym, czy będzie to dobry film przekonamy się dopiero po premierze. Dziś już jednak wiadomo, że będzie to z pewnością dokonanie szczególne w bogatym dorobku czołowego polskiego reżysera.

 

 

Andrzej Wajda mówił, że temat filmu wiąże się dlań nierozerwalnie z dziejami rodzinnymi. Przede wszystkim ze śmiercią ojca, oficera zamordowanego przez NKWD, a także z przeżyciami matki, która przez długi czas nie miała o mężu żadnych pewnych informacji i czekała na jego powrót.

 

Reżyser podkreślał, że o ile Szkoła Polska czerpała w naturalny sposób materiał filmowy z literatury, tak zbrodnia katyńska nie została nigdy przez ludzi pióra należycie opisana. Natrafił jednak na odpowiedni materiał. Autorem literackiego pierwowzoru jest Andrzej Mularczyk, który wspólnie z reżyserem napisał także scenariusz. Historia skoncentrowana będzie przede wszystkim na losach rodzin pomordowanych wojskowych.

 

Wajda zdecydował się na zabieg, jakiego, jak mówił, nie zastosowałby w przypadku żadnego innego filmu. Poprosił aktorów, aby użyczyli postaciom własnych imion. Nie są wymieniane nazwiska bohaterów. Chodziło o to, aby przydać uniwersalnego wymiaru losom tej garstki spośród wielu rodzin, których członkowie zostali pomordowani przez NKWD.

 

W filmie zagra Artur Żmijewski jako Artur, rotmistrz 8-go Pułku Ułanów. Maja Ostaszewska wystąpi jako jego żona, zaś Maja Komorowska i Władysław Kowalski wcielą się w jego rodziców. W obsadzie są także Andrzej Chyra jako porucznik pułku ułanów, Danuta Stenka jako żona generała oraz Stanisława Celińska jako gospodyni dowódcy. Zobaczymy także Magdalenę Cielecką i Agnieszkę Glińską w rolach sióstr Porucznika Pilota, w której to roli wystąpi Paweł Małaszyński. Reżyser powierzył również role m.in. Annie Radwan, Antoniemu Pawlickiemu, Alicji Dąbrowskiej oraz Jakubowi Przebindowskiemu. Do specjalnej współpracy zaprosił Dorotę Segdę, Krzysztofa Globisza, Krzysztofa Kolbergera oraz Marka Kondrata.

 

Zdjęcia rozpoczynają się 3 października i potrwają aż 60 dni. Operatorem jest Paweł Edelman.

 

Paweł Marczewski

FilmWeb.pl

 <- wróć do: Informacje

Skomentuj na forum!

Spodobał Ci się ten artykuł?

Wesprzyj nasz portal oraz magazyn „Templum Novum”!

Dzięki Tobie bedziemy mogli rozszerzyć naszą działalność!


Numer konta naszego funduszu wydawniczego: Bank PEKO SA 72 1240 1141 1111 0000 1687 4819

W polu „tytułem” prosimy wpisywać: „Fundusz Wydawniczy TN”

(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji