Ostatnio dodane:

Inteligentni wrogowie systemu
10-06-2013
Kat: recenzje czasopism
Ciekawie zapowiada się najnowszy numer „TEMPLUM NOVUM” dostępnego w sieci Empik
03-03-2013
Kat: recenzje czasopism
Dmowski w krzywym zwierciadle Grzegorza Krzywca
12-02-2012
Kat: Templum Novum, recenzje książek
1612
05-01-2009
Kat: recenzje filmów i przedstawień
Rafał A. Ziemkiewicz: „Polactwo”
14-01-2008
Kat: recenzje książek
„Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”
15-02-2005  


Pojawienie się na rynku tego pięknego albumu poprzedzone zostało swoistym skandalem wywołanym przez parlamentarzystów Unii Wolności, którzy zbojkotowali wystawę promującą książkę, a wystawioną w Sejmie w maju b.r. Takie zachowanie nikogo bynajmniej nie powinno dziwić biorąc pod uwagę fakt, że członkowie UW są jedynymi z ostatnich, którym zależałoby na ujawnieniu prawdy o czasach Powstania Antykomunistycznego 1944 - 1056. Taki np. J. Kuroń jest autorem książki "Wiara i wina", w której bezpardonowo szkalowani są uczestnicy walki z sowiecką okupacją po 1944 r O wiele większą głupotą popisał się swego czasu J. Merkel z kancelarii prez. L. Wałęsy, który w 1991 r. zakwalifikował walkę w szeregach NZS do... służby w obcej armii, na równi ze służbą w UPA czy Wehrmachcie! To właśnie, aby położyć kres tego typu wypowiedziom i żenująco niskiemu stanowi wiedzy o tamtych czasach powstał ten album, wydany wspólnie przez Oficynę VOLUMEN i Ligę Republikańską.

"Żołnierze Wyklęci" to publikacja bardzo obszerna bo licząca aż niemal 350 stron dużego formatu, wypełnionych sporo ponad tysiącem zdjęć przedstawiających najważniejsze formacje i postacie Powstania Antykomunistycznego. Są tu więc fotografie żołnierzy AK, WiN, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, zgrupowania J. Kurasia "Ognia" i oczywiście NZS i NZW, przy czym każdej z tych formacji poświęcono oddzielny rozdział. Oprócz tego rozdziały zawierają obszerne omówienia historii i walk stoczonych przez poszczególne oddziały oraz życiorysy ich bohaterów, a wszystko opracowane przez najwybitniejszych znawców tego tematu - L. Żebrowskiego, G. Wąsowskiego, K. Krajewskiego... lektura ta pozwala zrozumieć skalę antykomunistycznego oporu, w jakim nasz naród stał jeszcze do końca lat 50-tych! Oporu, którego przejawem były cały ruch partyzancki i setki bitew z UB i NKWD, w tym wielu zwycięskich z jednej strony a z drugiej - terror okupanta, pacyfikacje wsi, więzienie bez wyroków sądowych tysięcy patriotów, wywózki na Syberię...

Jedynym zauważalnym mankamentem książki jest jej cena - ok. 70 zł - choć nie sądzę, aby podyktowana ona była wyłącznie chęcią zysku ze strony wydawcy. Album jest naprawdę obszerny i profesjonalnie wykonany na papierze kredowym.

"Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.". Wydawca: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN i Liga Republikańska, Warszawa 1999.
<- wróć do: Recenzje

Spodobał Ci się ten artykuł?

Wesprzyj nasz portal oraz magazyn „Templum Novum”!

Dzięki Tobie bedziemy mogli rozszerzyć naszą działalność!


Numer konta naszego funduszu wydawniczego: Bank PEKO SA 72 1240 1141 1111 0000 1687 4819

W polu „tytułem” prosimy wpisywać: „Fundusz Wydawniczy TN”

(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji