Ostatnio dodane:

Inteligentni wrogowie systemu
10-06-2013
Kat: recenzje czasopism
Ciekawie zapowiada się najnowszy numer „TEMPLUM NOVUM” dostępnego w sieci Empik
03-03-2013
Kat: recenzje czasopism
Dmowski w krzywym zwierciadle Grzegorza Krzywca
12-02-2012
Kat: Templum Novum, recenzje książek
1612
05-01-2009
Kat: recenzje filmów i przedstawień
Rafał A. Ziemkiewicz: „Polactwo”
14-01-2008
Kat: recenzje książek
Dariusz Magier: „Danse macabre”
15-02-2005  


Dariusz Magier - Danse macabreZ wielkim zaciekawieniem sięgnąłem po najnowszy zbiór felietonów Dariusza Magiera. Zetknąłem się bowiem już wcześniej z jego publicystyką i jak każdy miłośnik dobrej, krótkiej formy miałem ochotę na więcej. I nie zawiodłem się ani trochę.

W omawianej tu książce można znaleźć wybrane felietony, które autor opublikował w ciągu ostatnich trzech lat na łamach takich pism jak ogólnopolska "Nowa Myśl Polska", "Szczerbiec" oraz radzyński magazyn społeczno-kulturalny "Grot" i w internetowym magazynie "Omen".

Dariusz Magier calowo nawiązuje tytułem swojej książki do czasów średniowiecza, do alegorii równości wszystkich ludzi wobec śmierci. Jak sam deklaruje we wstępie - pragnie za jej pomocą przypomnieć średniowieczną ideę boskiej równowagi, przywrócić odpowiednią hierarchię rzeczom i odkurzyć etos krzyżowca. Wszystko to brzmi niesamowicie pompatycznie, p. Magierowi udało się jednak uniknąć nachalności i sztuczności. Jego felietony tętnią życiem, widać w nich tęsknotę autora za dawnymi ideałami, za światem czystym i prawym. Autor nie boi się wygłaszać opinii niepopularnych i krytycznych w stosunku hołubionej przez wielu nowoczesności. W walcę z nią wprawnie posługuje się kpiną i szyderstwem, jego teksty przepełnione są humorem i zaangażowaniem, a co najważniejsze zawsze skłaniają do głębszej refleksji.

Na zakończenie warto dodać (choć widać to już przy pierwszym kontakcie z tą książką), że nieocenionym walorem tej pozycji są "klimatyczne" grafiki Przemysława Krupskiego. Moim faworytem jest kostucha ze znaczkiem "anarchii". A waszym?...

Dariusz Magier, "Danse macabre", wyd. Radzyński Ośrodek Kultury i Rekreacji, 2002
Autor: Radosław Ostrzycki


<- wróć do: Recenzje

Spodobał Ci się ten artykuł?

Wesprzyj nasz portal oraz magazyn „Templum Novum”!

Dzięki Tobie bedziemy mogli rozszerzyć naszą działalność!


Numer konta naszego funduszu wydawniczego: Bank PEKO SA 72 1240 1141 1111 0000 1687 4819

W polu „tytułem” prosimy wpisywać: „Fundusz Wydawniczy TN”

(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji