Ostatnio dodane:

Inteligentni wrogowie systemu
10-06-2013
Kat: recenzje czasopism
Ciekawie zapowiada się najnowszy numer „TEMPLUM NOVUM” dostępnego w sieci Empik
03-03-2013
Kat: recenzje czasopism
Dmowski w krzywym zwierciadle Grzegorza Krzywca
12-02-2012
Kat: Templum Novum, recenzje książek
1612
05-01-2009
Kat: recenzje filmów i przedstawień
Rafał A. Ziemkiewicz: „Polactwo”
14-01-2008
Kat: recenzje książek
Dariusz Zalewski: „Wychować człowieka szlachetnego”
15-02-2005  


Dariusz Zalewski: Wychować szlachetnego człowiekaWydarzenia w toruńskim technikum budowlanym ukazały stan wychowania polskiej młodzieży będący efektem liberalnego modelu edukacji. Przez wszystkie publikatory przetoczyła się dyskusja. Dziennikarze, pedagodzy i socjolodzy usiłowali znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego stało się to, co się stało? Jak zaradzić by takie zachowania uczniów nie miały już miejsca. Większość zabierających głos w dyskusji tej odpowiedzi nie znalazła, a nie jest ona wbrew pozorom trudna. Po prostu należy zarówno w domu jak i w szkole przywrócić klasyczny model wychowania, a jego celem jest uformowanie człowieka szlachetnego. I oto tak - “Wychować człowieka szlachetnego” - zatytułowana jest książka Dariusza Zalewskiego wydana przez Instytut Edukacji Narodowej. Pozycja ta pojawiła się na rynku księgarskim jakby na społeczne zamówienie, by pomóc pedagogom i wszystkim pracującym z dziećmi i młodzieżą tak, by ich podopieczni kształtowali się w kierunku życia dobrego i cnotliwego. Sam autor pisze, że “pedagogika jest jedną z najtrudniejszych sztuk”, ale też, że “wszędzie tam gdzie trzeba się natrudzić, można spodziewać się najwięcej owoców”. Dariusz Zalewski daje nie trudną w zrozumieniu receptę na właściwą edukację młodego pokolenia, posiłkując się przy tym głównie filozofią św. Tomasza z Akwinu. Ukazuje, że właściwe ukierunkowanie człowieka polega na kształtowaniu i pielęgnowaniu cnót i w zwalczaniu ich przeciwieństw czyli wad.

Praca “Wychować człowieka szlachetnego” podzielona jest na dwie części: pierwsza obejmuje cele , środki i metody wychowania; na drugą składają się szczegółowe wskazania praktyczne. W niewielkim objętościowo tomie znajdziemy bardzo zwarte i treściwe odpowiedzi jak wykształcić dobre cechy charakteru, a hamować złe. Każdy rozdział złożony jest z opisów cnoty będącej celem edukacji, omówienia cechy przeciwstawnej oraz z wskazówek pedagogicznych opisujących praktyczną stronę problemu. Książka ta czytelnikowi nie tylko pomoże w jego spojrzeniu na wychowanie swego potomstwa czy uczniów, ale też może być zachętą do zwrócenia uwagi na własne słabości. Autor przypomina też fundamentalną kwestię, o której większość zajmujących się wychowaniem zapomina lub nie jest jej świadomych, że całe nasze życie ziemskie jest przygotowaniem do życia wiecznego. I to w jaki sposób przejdziemy przez swą doczesność i przeprowadzimy przez nią bliźnich będzie nam policzone. Jako swego rodzaju memento okładkę książki zdobi fragment obrazu Hansa Memlinga pt. “Sąd ostateczny”.

Niepodważalną zaletą opisywanej pozycji jest to, że jej Autor jest biegły nie tylko w teorii wychowania lecz jest osobą posiadającą duże doświadczenie w pracy z młodzieżą i to niekoniecznie najgrzeczniejszą. Zatem każdy kto w jakikolwiek sposób zajmuje się formowaniem młodych ludzi, a swe zajęcie traktuje poważnie, powinien zaznajomić się z omawianą pracą. Jeżeli w rodzinie lub wśród przyjaciół mamy nauczycieli i wychowawców, sprawmy im prezent kupując książkę “Wychować człowieka szlachetnego”. Kilkanaście złotych wydanych na wartościowy i potrzebny materiał jest praktycznie żadnym wydatkiem.

Na koniec dodajmy, że przedsłowiem pracę Dariusza Zalewskiego opatrzył niekwestionowany autorytet O. prof. dr hab. Mieczysław A. Krąpiec. Ostatnie zdanie wybitnego filozofa o tej książce brzmi: “Dziękujemy Autorowi za ukazanie prawdy o prawej drodze człowieczeństwa” i do tych podziękowań wypada się dołączyć.

Dariusz Zalewski “Wychować człowieka szlachetnego” Lublin 2003. ss.189 Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej, ul. 3 Maja 22/9 20- 078 Lublin tel/fax. 081- 743-75-15 e-mail: ien(==no==s p a m==)ien.pl, www.ien.pl.Autor: Piotr Mazur


<- wróć do: Recenzje

Spodobał Ci się ten artykuł?

Wesprzyj nasz portal oraz magazyn „Templum Novum”!

Dzięki Tobie bedziemy mogli rozszerzyć naszą działalność!


Numer konta naszego funduszu wydawniczego: Bank PEKO SA 72 1240 1141 1111 0000 1687 4819

W polu „tytułem” prosimy wpisywać: „Fundusz Wydawniczy TN”

(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji