Darkwood: „Heimat und Jugend”
27-11-2004  


Coś dla fanów muzyki ilustracyjno-eksperymentalnej z tzw. przesłaniem. Chciałbym napisać: „z tekstem” (parafrazując słynne „piosenki z tekstem”), ale większość z 11 utworów jakie znalazły się na tej płycie to kompozycje instrumentalne. Jedynie w kilku, w dalekim tle pojawiają się zsamplowane wokale pochodzące chyba z jakichś filmów lub z radia. Zabrzmi to może dziwnie, ale muzykę, która znalazła się na tej płycie trudno nazwać muzyką. Od samego początku słuchacza atakuje mieszanina kakofonicznych dźwięków, które aspirują do miana militarnych i monumentalnych. Całość nadaje się może jako sugestywna ilustracja do horroru lub filmu wojennego, ale nie do ciągłego słuchania.

Co do tzw. przesłania, to gdyby nie manifest lidera Darkwood Henryka Vogela, płyta ta nigdy nie wylądowałaby w moim odtwarzaczu. Zaciekawiło mnie bowiem to, że jej powstanie zainspirowane zostało przez zagraniczne podróże Vogela. Chciał on (pisze w liczbie pojedynczej, jako że pomimo sygnowania albumu nazwą zespołu, był to projekt jednoosobowy) przez swoje dzieło wyrazić doświadczenia historycznej różnych krajów oraz dawną więź łączącą „ojczyznę i młodzież” (co jest dosłownym tłumaczeniem tytułu płyty z języka niemieckiego). Nie wiem czy o to chodziło artyście, ale odnoszę wrażenie, że typowy słuchacz wsłuchując się w dźwięki wydobywające się z głośników odniesie wrażenie, że była to więź grobowa, a doświadczenia jedynie wojenno-funeralne...


Na koniec warto oczywiście wspomnieć, że płyta ta jest drugą częścią tryptyku „In the Fields”, omawiana tu „Heimat und Jugend” oraz „Flammende Welt”, który poświęcony został cierpieniu, pamięci oraz poczuciu dumy z własnego dziedzictwa kulturowego. Mam nadzieję , że poziom muzyczny tych płyt jest wyższy niż na „Heimat...”, albowiem - z tego co słyszałem - Darkwood gra na nich to co umie najlepiej - czyli ballady oraz neofolk.

Radosław Ostrzycki

Darkwood, „Heimat und Jugend”, nakładem własnym zespołu, 2000
<- wróć do: Recenzje

Spodobał Ci się ten artykuł?

Wesprzyj nasz portal oraz magazyn „Templum Novum”!

Dzięki Tobie bedziemy mogli rozszerzyć naszą działalność!


Numer konta naszego funduszu wydawniczego: Bank PEKO SA 72 1240 1141 1111 0000 1687 4819

W polu „tytułem” prosimy wpisywać: „Fundusz Wydawniczy TN”

(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji