Celtica
21-01-2005  


Hiszpańska scena niezależna przez długi czas kojarzona była wyłącznie z zespołem Estirpe Imperial, jej niewątpliwym pionierem. Tak był aż do czasu, gdy pojawiła się na niej Celtica.

Powstanie tej formacji było poniekąd owocem kryzysu wewnątrz EI, jaki miał miejsce około 1997 r. Po wydaniu dwóch bardzo dobrych albumów Ramiro i Enrique zawiesili działalność i każdy z nich poszedł w swoją stronę. Ramiro zaangażował się w metalowy projekt 7 Muelles, którego dzieckiem był album "No Te Cortez!". Enrique, gitarzysta EI wraz z kilkoma zaprzyjaźnionymi muzykami skupił się natomiast na autorskim projekcie, który znamy jako Celtica. Scenę natychmiast obiegły informacje o nowym pomyśle hiszpańskich rockersów. Efekt ich pracy fani poznali już w 1998 r., gdy światło dzienne ujrzał album pt. "Celtica", dedykowany pamięci Angela Luisa Nieto Garcia. Wprawdzie w muzyce Estirpe Imperial zawsze słyszalne były nawiązania do ludowej melodyki Półwyspu Iberyjskiego, jednak Celtica poszła o krok dalej. Zespół zaproponował publice zarówno utwory w nastrojowej, rockowo - balladowej stylistyce jaki i bardzo żywe, rockowo - folkowe kompozycje.

(...) Twoja ziemia należy do ciebie Tworzy część twego istnienia Będziesz częścią jej historii Jeśli umiesz to docenić (...)

Celtica - "Tu Tierra"

Rok po wydaniu pierwszej płyty Celtica wystąpiła na pierwszej części kompilacji "Vox Europa" (RTP 1999), prezentując tam nowy, bardzo dobry utwór pt. "Un Nuevo Amanecer" (żywiołowy rock z popisową partią na skrzypce). Jednocześnie z Hiszpanii dotarły wiadomości, że Celtica rozpadła się a muzycy Estirpe Imperial powrócili do wspólnej pracy pod dawnym szyldem. Jednak historia Celtica nie dobiegła końca. Według włoskiego biuletynu Black Banner trwają już prace nad drugim albumem Celtica. Czas pokaże, ile w tym prawdy.

Dawid Zadura, 2003Autor: Dawid Zadura


<- wróć do: Twórcy
(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji