Estirpe Imperial
27-11-2004  


W 1991 roku w Madrycie powstał Estirpe Imperial (hiszp: Dziedzictwo Imperium) - jeden z najbardziej znanych i szanowanych zespołów grających muzykę z przesłaniem patriotyczno-narodowym. Grupa dość szybko wypuściła swój 4-o utworowy maxi-singiel (na vinylu), po którym nagrała album "Herederos de una historia". Zespół zaprezentował na swojej debiutanckiej płycie mieszkankę rocka, punka i muzyki oi z epickimi tekstami opowiadającymi o hiszpańskiej historii i problemach społecznych. Bardzo wymownym świadectwem poglądów muzyków była okładka tego albumu, na której widać było gitarę ułożoną u stóp krzyża. Płyta tak bardzo spodobała się publiczności, że po kilku latach przygotowano jej reedycję zatytułowaną "Recopilatorio", na której pojawiły się dodatkowo piosenki z pierwszego maxi-singla. Do materiału tego powrócono jeszcze raz kiedy to w 1999 roku ukazała się płyta "Una, grande, fuerte" zawierająca także nagrania E.I. , które pojawiły się na różnych składankach.

Druga duża płyta Estirpe Imperial zatytułowana "Himnos de gloria" ujrzała światło dzienne w 1997 roku. Jest to chyba najbardziej charakterystyczna produkcja tej grupy. Typowo rockowe kompozycje oparte są w głównej mierze na przestrzennym brzmieniu gitary prowadzącej, która tworzy niesamowity, orientalny i przestrzenny klimat. W tekstach słychać echa rekonkwisty i zadumy nad historią Hiszpanii i Europy. Pięknym świadectwem miłości muzyków do własnej ojczyzny jest ballada "Salutacion a la bandera": "Bądź pozdrowiony sztandarze mojej Ojczyzny / Zawsze wysoko opieraj się wiatrom / Tak jak nieśli cię waleczni wojownicy / W triumfie po całej ziemi / (...) / Okrywasz świątynie, gdzie modli się moja matka / Szałasy biednych rolników / Wszędzie, gdzie śpią moi mali bracia / Ziemię, gdzie spoczywają moi dziadowie (...)". Na płycie znalazła się ponadto nowa wersja piosenki "Nuevos soldados" nagranej przez Celticę (grupę założoną przez jednego z członków E.I.).

Po nagraniu tej płyty zespół dotknęły różnorakie problemy personalne, co spowodowało, że zamilkł na kilka lat. Nie oznaczało to jednak jego definitywnego końca. Grupie udało się na powrót rozpocząć działalność, tak że w 2000 roku, niemalże w dziesiątą rocznicę powstania, na rynku pojawiła się nowa płyta E.I. zatytułowana "Seguimos vivos". Nowe muzyczne oblicze E.I.w znacznej mierze różni się od tego, do którego przyzwyczaili się starzy fani grupy. Muzycy wyraźnie inspirują się metalem i rockiem wypełnionym mechanicznymi i syntetycznymi brzmieniami. Pewną ciekawostką jest to, że w kilku piosenkach zespół sięgnął do tekstów XIX i XX wiecznych poetów hispańskich: Ventura Ruiz Aguilera, Jose Luis Diaz oraz Eduardo Benot. Pomimo zmiany stylu płyta przypadła do gustu słuchaczom, czego najlepszym dowodem jest to, że pierwszy nakład całkowicie rozszedł się w ciągu dwóch tygodni.

opr. rost
<- wróć do: Twórcy
(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji