Leszek Czajkowski, Jakub Mędrzycki
21-01-2005  


Leszek Czajkowski zwany jest przez sympatyków i wrogów "bardem prawicy". Urodzony w 1967r. Wykształcenie wyższe. Publicysta, poeta, kompozytor, wykonawca własnych utworów. Laureat wielu festiwali piosenki studenckiej i poetyckiej z lat 1993-1995. W 1996 nagrał program "Śpiewnik Oszołoma" i od tej pory znikł z oficjalnego obiegu. Koncertował po całej Polsce a także we Francji, USA i Kanadzie. Autor także dużej ilości piosenek lirycznych, których chwilowo nie wykonuje ale nosi się z zamiarem nagrania programu "Śpiewnik antyfeministy". Członek Ligi Republikańskiej. Ma zdecydowane poglądy narodowo-katolickie. Opluwany przez lewicowe media takie jak: G.W., Polityka, NIE, Trybuna - a to dlatego, że należy do tych artystów, którzy nie boją się otwarcie występować z jednoznacznym niepodległościowo-patriotycznym repertuarem.

Jego piosenki cechuje niesamowita ekspresja, wybuchowość i napięcie. Akompaniujące mu gitara i fortepian to w zasadzie jedynie tło dla ostrych tekstów wyśpiewywanych mocnym donośnym głosem. Piosenkarz przedstawia w nich w zasadzie wszystkie tematy, które leżą na sercu wszystkim polskim patriotom: postkomunizm, nieporadność i koniunkturalizm prawicowych elit, niszczenie tradycyjnych wartości przez "siły postępu" oraz serwowana nachalnie przez rząd i mass-media propaganda prounijna. Typowo kontestacyjna tematyka utworów Czajkowskiego uzupełniana jest przez piosenki poświęcone przywiązaniu do katolicyzmu oraz dumy z polskiej tradycji i historii.
Na codzień artysta współpracuje z Naszą Polską oraz Głosem, gdzie publikuje swoje fraszki i felietony. Te pierwsze ukazały się dwukrotnie drukiem w książkach "Piórkiem oszołoma" oraz "Polska to nie Unia". Warto zwrócić uwagę na tę ostatnią pozycję, która oprócz wierszy artysty zawiera fotografie autorstwa jego małżonki.
<- wróć do: Twórcy
(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji