Sarmatia
12-07-2004  


Koncert ... "Sarmatia" to zespół nietypowy zarówno ze względu na historię jak i skład. W lecie 1996 roku trzech młodych Kresowian mieszkających na ... Ukrainie stworzyło zespół grający muzykę patriotyczną. W odróżnieniu jednak od tradycyjnej sceny RAC stylistyka nagrań "Sarmatii" zbliżona jest do ballady, zresztą sam lider grupy, Roman Sierkow stwierdził, że przeraża go, "gdy ktoś nieumiejętnie podkłada patriotyczne teksty pod rock'n'roll rodem z 'Dzikiego Zachodu'"[1]. Inspiracje również pochodzą z innych źródeł niż w przypadku rodzimych grup Oi/RAC - wzorów do naśladowania Roman i jego koledzy szukają głównie w twórczości patriotycznych zespołów pochodzących z Sankt-Petersburga takich jak "DDT", "Alicja" czy "Nautilius". Różnice występują także w wyborze tematyki tekstów - o ile polskie (w znaczeniu: tworzone przez Polaków zamieszkałych w Polsce) grupy RAC często 'walą' prosto z mostu i ich twórczość momentami jest przedłużeniem polityki (np: tacy-owacy won !) , to "Sarmatia" swoją linię polityczną buduje na czterech ogólnych hasłach: antykomunizm, patriotyzm, katolicyzm, tradycjonalizm. Sam Roman podkreśla, że chciałby w tych pojęciach "zamknąć swoją identyfikację polityczną, bez uprawiania konkretnej partyjno-politycznej demagogii" [1].
Obecnie zespół gra w znacznie zmienionym składzie - w zasadzie tworzy go Roman Sierkow, któremu pomagają przyjaciele. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż właśnie przebywa on w Polsce (uczy się w liceum na Puławach) i jego kontakt z innymi członkami zespołu (Graffem i Ślepym) jest sporadyczny.
Zespół stał się znany szerszemu kręgowi słuchaczy dzięki składance 'Pro Patria vol I' na której zamieszczono utwór "Nie umieraj żołnierzu". Do tej pory Sarmatia zagrała kilka koncertów min. w Warszawie z Leszkiem Czajkowskim. Materiał z jednego z koncertów zarejestrowany w październiku 1997 r. został zarejestrowany i wydany (???) jako demo "Miłość rząda ofiary".

Zespół już nie istnieje.

Literatura

  1. Zin 'Phananx' nr 1 - czerwiec 1998
  2. 'Narodowa Scena Rockowa' nr 1 (1/1998)

© Radosław Ostrzycki
jesień A.D. 1998Autor: opr. rost


<- wróć do: Twórcy
(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji