Trouble Makers
21-01-2005  


Termin "Trouble Makers" (ang. stwarzający problemy) pojawił się w użyciu w drugiej połowie XVIII stulecia, kiedy to Anglosasi określali nim francuskojęzycznych mieszkańców obecnej Kanady. Ludzie ci rzeczywiście sprawiali im ciągle problemy (z powstaniami włącznie) nie godząc się na obce rządy.

Na jesieni 1991 roku w Quebecu grupa młodych ludzi założyła grupę muzyczną, która w swych zamierzeniach miała głosić walkę o niezależność. W świetle przesłania, które grupa chciała promować wybór nazwy narzucał się więc sam.

Na początku zespół tworzony był przez 3 osoby: Richarda, Jonathana oraz Maxima. Po kilku latach dołączył do nich Simon, który zasiadła za perkusją. Początki były trudne. Richard miał co prawda trochę napisanych tekstów, ale każdy z członków grupy miał niewielkie pojęcie o grze na instrumentach muzycznych. Młodych muzyków czekała trudna droga...

Twórczość grupy można podzielić na kilka okresów. Na początku Trouble Makers niewiele różnili się od typowych zespołów związanych z subkulturami punk i skins. W piosenkach domionowała tematyka społeczna, skupiona głównie na codziennych problemach i ulicznych bójkach. Od czasu do czasu pojawiały się także akcenty historyczno-patriotyczne.

W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych ub. stulecia do członków zespołu docierają pierwsze nagrania szwedzkiej Ultimy Thule oraz Vae Victis, które wywiarają na muzykach spore wrażenie. O ile na pierwszej płycie ("A travers le temps...") słychać jeszcze wpływ street-punka i kapel grajacych oi, to fascynacja zminym, północnym brzmieniem UT da o sobie znać na następnym krążku zatytułowanym "Pax Americana". Słychać na nim, że zespół przeszedł niesamowitą metamorfozę jeśli chodzi o teksty, które są 100 procentach tożsamościowe. Oprócz odniesień historycznych i ekologicznych widać w nich także wyraźne akcenty antyimperialne (w kontekście polityki USA) oraz antymondialistyczne.
Obecnie grupa należy do najbardziej znanych przedstawicieli nurtu RIF.

opr. rost
<- wróć do: Twórcy
(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji