Zadruga
12-07-2004  


Zespół powstał w 1989 roku w Toruniu (przedtem nosił nazwę,,Pluton E''). Należał on do ścisłej czołówki zespołów nurtu neopogańsko-narodowego, dla którego charakterystycznym było odwoływanie się w tekstach do starosłowiańskich mitów i odrzucenie chrześcijaństwa będącego ,w ich mniemaniu, obcą, "zamorską" ingerencją w słowiańską cywilizację. Zadruga realizowała tym samym postulaty przedwojennej organizacji o tej samej nazwie, której program zawierał się w haśle:

Odkatoliczyć, unarodowić, dowartościować Polaka !

Na szczęście ostatni okres działalności zespołu pokazał,że w poglądach muzyków zaszły spore zmiany. W tekstach pojawiają się odniesienia do czasów dzisiejszych, a nawet do chrześcijaństwa ("Pieśń młodych"). Mam jednak wrażenie (obym się mylił), że jest to niestety raczej ukłon w stronę tradycji niż przejście na pozycje katolickie ...
O ile tematyce tekstów Zadrugi można czasami wiele zarzucić, to trzeba przyznać, że muzycznie grupa ta plasowała się w czołówce polskich zespołów - nie tylko tych należących do NSR ! Był to jeden z tych zespołów,które potrafiły wyrobić sobie własny styl, tak różny od tego co prezentuje Konkwista 88 czy Honor, który znalazł sobie uznanie nawet u tych narodowców, którzy nie byli związani z ruchami neopogańskimi.

Po wydaniu ostatniej płyty zespół zmienił nazwę na "NaRa".

© Radosław Ostrzycki
lato A.D. 1998, lato A.D. 1999
<- wróć do: Twórcy
(c) Magazyn Phalanx i Templum Novum, wszystkie prawa zastrzeżone, przedruki wyłącznie za zgodą redakcji